EU flag-Erasmus vect POS

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach działań związanych ze współpracą międzynarodową rozpoczęliśmy od 01.10.2017r. realizację kolejnego projektu :

„Praktyki uczniów i nauczycieli szansą rozwoju szkół zawodowych”

Jest to projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Obejmuje on dwa działania: zorganizowanie wyjazdu w 2018r. w sierpniu 25-osobowej grupy nauczycieli naszej szkoły na staż do Niemiec i wyjazdu w 2019r. w maju 38-osobowej grupy uczniów na praktyki zawodowe, również do Niemiec.

Grupę partnerską tworzą: Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach jako beneficjent oraz Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina - Brandenburgii w Poczdamie jako partner.

Nauczyciele w takcie wyjazdu będą mogli poznać dualny system kształcenia w Niemczech, inne metody i techniki nauczania przedmiotów zawodowych z branży budowlanej z wykorzystaniem m.in. ICT czy e-learningu. Wymienią się doświadczeniami w dziedzinie szkolnictwa, informacji na temat organizacji zewnętrznych egzaminów zawodowych, systemu organizacji praktyk zawodowych, zakresu treści programowych różnych przedmiotów.

Młodzież dzięki zagranicznej praktyce pozna inne rozwiązania i technologie w budownictwie, które będzie mogła wykorzystać w swojej dalszej karierze zawodowej, a także nowoczesne narzędzia i zasady posługiwania się nimi. Ponadto rozszerzy zakres słownictwa z języka niemieckiego o słownictwo zawodowe podczas konwersacji z instruktorami niemieckimi. Czas wolny spożytkuje na podziwianie zabytków i architektury goszczącego kraju.

Główne cele projektu:

• rozwój zawodowy uczestników poprzez zdobycie praktycznych umiejętności za granicą,
  • wykonywanie przez uczniów prac budowlanych z zakresu robót kwalifikacji murarz-tynkarz,
  • poznanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w budownictwie,
  • nabycie nowych kompetencji zawodowych,
  • poznanie kultury pracy w Niemczech,
  • zapoznanie z bazą dydaktyczną w Niemczech,
  • zapoznanie się nauczycieli z dualnym systemem kształcenia zawodowego,
  • wprowadzenie grupy młodzieży i nauczycieli w realia europejskiego rynku pracy,
  • doskonalenie językowe, w tym zawodowe,
  • rozwój osobisty uczniów i nauczycieli.